اینم دلایل مبسوط

قبل از ارائه ی دلایل مبسوط، ذکر چند نکته ضروریست گویا:

یکم: بعضی از دوستان چطوری استنباط کردند که من و آزاده نامداری با هم مشکل داریم؟

دوم: خوشحال میشم بدونم کجای حرفام توهین بود که بعضی ها توهین کردن که چرا توهین میکنم؟

سوم: اعتقاد دارم اگه خانم نامداری جزو بهترین مجریان سیما نبود، ارزش نقد کردن هم نداشت

چهارم: اشتباه نشه لطفن، من در مورد اجرای آزاده نامداری حرفی نزدم، در مورد برخوردهای بعد از اجراش نقد دارم

پنجم: اعتقاد دارم، خوب دقت کنین لطفن، اعتقاد دارم اون مرد سه زنه در برنامه ی "جمع ما" (نه در هیچ برنامه ای) نباید حاضر میشد، حالا که حاضر شد خانم نامداری بهترین اجرا رو در اون برنامه داشت، ولی بعد از اجرا برخورد های غیر حرفه ای کرد مثل اینکه گفت هرکی ناراحته بره آب هندونه بخوره و اینکه در همشهری جوان یادداشت داد و از برنامش به شکل کاملن غیر حرفه ای دفاع کرد

 

اما دلایل مبسوط:

ببینید، اگر از هر برنامه تلوزیونی به عنوان ظرف استفاده کنیم، مظروف (یعنی همان چیزی که داخل ظرف ریخته میشود) را باید بر اساس ظرف تعیین کنیم. این تناسب بر اساس قواعد و قوانین رسانه ای تعیین میشه. یعنی در ظرفی که گنجایش یک لیتر آب داره، باید یک لیتر آب ریخت، کمتر از آن عدم استفاده صحیح از منابع در دسترس است و بیشتر از آن، عدم شناخت از منابع موجود.

هر برنامه بر پایه ی طرح، اهداف، زبان، جامعه هدف، سن برنامه و ... برای خودش وظایفی رو تعیین میکنه. مثلن شما نمیبینید که در گفتگوی ویژه ی خبری، حرفای ژونالیستی و مخاطب پسند گفته بشه، اون برنامه برای مخاطب تعریف کرده که قراره در این برنامه بحث و گفتگو ببینی و بشنوی، و قرار نیست کسی رو سرگرم کنه. از برنامه نود کسی توقع نداره که اتفاق بازی استقلال و پرسپولیس رو به بازی بگیره و با شوخی ازش عبور کنه، برنامه نیمروز قرار نیست آموزشگاه باشه و به مردم چیز یاد بده، قراره سرگرم کنه و ...

"جمع ما" با اجرای آزاده نامداری، به نظر میاد خودش رو اینطور تعریف کرده که برنامه ای باشه جوون پسند، ژورنالیستی، نسبتن نسل سومی و فان (بامزه) و ...

در این برنامه اینطور تعریف شده که مجری "همه چیز دان" نیست و صرفن طرح سوال میکنه

در این برنامه گویا قراره مخاطب جوون باشه و با برنامه تفریح کنه

در این برنامه دست باز است تا از هرگونه مهمانی که گروه برنامه ساز تشخیص میدهد برای مخاطب جوانش جذاب است، دعوت شود.

در این برنامه قرار نیست مسائل عمیق بررسی شود و برنامه خودش را اینگونه تعریف کرده است که در سطح حرکت نماید و ...

تا اینجا دعوت از یک مرد سه زنه، با اهداف اولیه ی برنامه همخوانی دارد چرا که هم جذاب و ژورنالیستی است، هم اتفاقی است که مخاطب کم و بیش آنرا حس کرده یا در معرضش بوده و یا در موردش قضاوت دارد و ...

اشتباه گروه برنامه ساز از اینجا به بعد شروع می شود که حواشی حضور چنین مهمانی را بررسی نکرده بود.

همین که هر کسی از مخاطبین، نسبت به این مهمان واکنش و قضاوت دارد، پاشنه ی آشیل میشود، چرا که ظرف این برنامه آنقدر نیست که تمام این تحلیل ها را بررسی کند، مسئله ای باز می شود، با برخورد عجیب مهمان، ملتهب می شود و بی پاسخ رها می شود. 

اینکه بی پاسخ رها می شود از بی سوادی گروه برنامه ساز یا ضعف مجری یا نبود زمان کافی یا ... نیست، ظرف این برنامه گنجایش چنین مظروفی را نداشت.

شما را ارجاع می دهم به برنامه نود چند سال پیش. بعد از بازی استقلال و پرسپولیس که ستار همدانی اخراج شد، جو ورزش کشور ملتهب بود، هر کسی در مورد آن صحنه قضاوتی داشت و تحلیلی داشت، عادل در حرکتی کاملن حرفه ای، با آوردن نصیرزاده در استودیو (آن موقع کسی نصیر زاده را به این شکل نمی شناخت) تمام شبهات را مطرح کرد و نصیر زاده کاملن منطقی به تمام نظرات پاسخ داد و تصمیم مارکوس مرک آلمانی را ( البته اگر اشتباه نکنم) صحیح اعلام کرد. آنقدر حرف های نصیرزاده منطقی و صحیح بود که طرفداران دو آتشه ی استقلال را هم راضی کرد و ماندند عده ای اندک که در محاسبات رسانه ای " ریزش های منطقی و ناگزیر" به حساب می آیند.

مقوله ی چند همسری، مفهومی به غایت بسیط است که در مورد آن تحلیل ها و نظرات بسیاری از مناظر مختلف مثل شرع، قانون، حقوق بشر، حقوق جزا، اخلاق و ... وجود دارد. 

 سر این بحث بسیط در برنامه ای باز شد که مطمئنن نمی توانست آنرا ختم به خیر کند، برنامه سازان به هدف ژورنالیستی خود رسیدند، جذابیت برای مخاطب تامین شد، چشم ها و گوش ها تیز شد، ولی بحث ابتر ماند و حاشیه درست کرد. در واقع یک خطای رسانه ای رخ داد، در یک ظرف فانتزی، مظروفی حجیم ریختند، طبیعتن ظرف را پر کرد، اما سرریز داشت. 

دلایل سرریز شدنش طولانی تر از حوصله ی وبلاگ است. تا همین جا هم طولانی شد.

اما چند پیشنهاد:

1- چنین مهمانی باید در برنامه ای می آمد که از تمام نظرات مهم موجود در جامعه، اعم از موافق چند همسری یا مخالف آن، نماینده ای در برنامه حضور داشت.

2- اجرای بدون قضاوت و اصطلاحن فِلَتِ خانم نامداری، بهترین برخورد با آن مهمان پرحاشیه بود ولی اینکه خانم نامداری در یک یادداشت آن هم در یک مجله ای که بسیار خوش بینانه، کمتر از یک میلیون مخاطب دارد، از حیثیت برنامه ای با مخاطب چند ده میلیونی دفاع میکند، بسیار عجیب است. کاش ایشان در یک مصاحبه ی تفصیلی و بعد از در خواست مجله، نظرات خود را شرح میداد.

 

چند سوال:

1- به نظر شما تعداد موافقان و مخالفان حضور یک مرد سه زنه در برنامه "جمع ما" چقد با هم تفاوت دارد؟ به زبان دیگر می توان مطمئن گفت: " همه از آن راضی بودند؟" یا "هر کی دید فحش داد؟" جواب این سوال نشان دهنده ایجاد اعوجاج در ذهن مخاطب است.

2- اگر "تعدد زوجات" امری مرسوم است و باید در رسانه به آن پرداخته شود، آیا حاضرید در برنامه "جمع ما" به امور مرسوم دیگری مانند "تن فروشی"، "سکس گروهی و فامیلی"، "همجنس بازی"، "وقوع قریب الوقوع زلزله"، "فرسودگی شبکه مترو"، "درصد وقوع حادثه در سازمان هواپیمایی کشور، چند برابر حد مجاز" و ... به همان شکل پرداختن به مرد سه زنه، پرداخته شود؟

و...

 

* خودم خسته شدم نصفه شبیه

* اگه لحن و ادبیات متن تغییر کرد، به بزرگی خود و خردی حقیر ببخشید، نصفه شبی همینم که نوشتم باید بهم مدال بدین.

* هی گفتین مبسوط بگو مبسوط بگو، بیاین. حالا اگه فحشم بدین که بلنده، دیگه خیلی بی معرفتین.

* اگه بازم نیاز به توضیح داشت بگین.

* شوخی کردم، دیگه حوصله ندارم به این بحث بپردازم.

 

                                                                                   یا علی

/ 528 نظر / 19 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ساناز

پس كامنت من چي شد؟!

به نام مولا

خیلی جالبه دنیای ما شده حرف و حرف و حرف....من سایتتون را خیلی دوست دارم ولی آقا حامد صرفا جهت اطلاع اینقدر نمک نریز ....

نیلوفر

سلام و خداقوت ×××××××××× خداقوت ×××××××××× بابت این روز ها که در حال تهیه برنامه هستید در ×××××[گل] ماه مبارک رمضان [گل] ×××××× ممنون و خداحافظ . ( هممون در پناه [گل] مولامون [گل] ) .

نگین

سلاملکم سلاملکم بشتابید بشتابید نقد برنامه بین المللی نیمروز یکشنبه (همین امروز)ساعت 4 بعدظهر منتظر نیمروزیهای عزیز هستم[هورا] اقای جوادزاده شماه هم دعوتین..اگه نیاین بی انصافیه[ناراحت] یا علی

پایه...

سلام سلام سلام خسته نباشید خد قوووووووت موفق باشین پیشاپیش فرا رسیدن یه ماه پربرکت و خوشگل آسمونی رو به شما و همه ی دوستایی که اونا هم پایه ی مهمونی اند رو تبریک می گم.... خیلی خوبه اگه برا هم و با هم دعا کنیم برا عاقبت به خیریمون خودم از همین جا قول می دم (به قول آقای ضیا ) یه تنه برا هر چی نیمروزیه از سازنده و گوینده و تهیه کننده و بیننده ..... دعا کنم... دم همتون گرم یا علی...

المیرا

سلام- تورو خدا این آزاده خانم رو ول کنین این کیه دیگه بابا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

لطفا بگید که چرا وقتی برنامه توماه رمضون ندارین ادمو سرکار میذارین؟

مهدیه گیلانی

سلام.خیلی خوب بود که اومدین تو برنامه .بازم از اینکارا بکنین. یاعلی-خدافظ[خداحافظ]

zahra karimim

slm man ashege shoma shodam mitonin mano rah nemayi konin

زن ایرانی

دیگه اگه ما ندونیم شما که میدونین این یکی از سیاست های چند سال اخیر هست که تو سینما و تلویزیون (خصوصاً تلویزیون) کاری کنن که چند همسری و ازدواج موقت و هر فضاحت دیگه ای تو مغز مردم جا بیفته. خب این خانم هم اون آقای سه زنه رو در همین راستا آورده که بقیه آقایون هم آقا نترسن از چند زنه بودن. هیچ اشکالی نداره آقا جان نَ َ َ َ َترس. نترس! شب سر راحت و آسوده بذار زمین! از اون آقای تو تلویزیون یاد بگیر!! وقتی تو مملکت ما قانون تصویب می کنن که 4 تا زن بگیرین اشکال نداره، دیگه از احمقی مثل این خانم که همه جاشو عمل کرده اومده تو تلویزیون، حرف زدن که بلد نیست و از فردوسی پور هم تقلید میکنه هیچی، با خیال راحت هم واسه همه تو همه چیز جانماز آب می کشه، دور از انتظار نیست که بخواد در راستای چندهمسری مردها فعالیت کنه.